imagesLUX1A2KN høst  cereali10regole
Fredag den 18. august 2017    
Horslunde Sogn Morgensang 09:30 Horslunde Kirke Merete Lei
         
Lørdag den 19. august 2017    
Øster Ulslev Sogn Gudstjeneste m/dåb 11:00 Øster Ulslev Kirke Stine R. Sylvest
         
Søndag den 20. august 2017- Prædikentekst: 10. søndag efter trinitatis  
Avnede Sogn Gudstjeneste 09:30 Avnede Kirke Laura Brøchner Mogensen
Bandholm Sogn Gudstjeneste 09:30 Bandholm Kirke Jeanette Strømsted Braun
Birket Sogn Gudstjeneste 10:00 Birket kirke Pia Lene Pape
Branderslev Sogn Gudstjeneste 09:00 Branderslev Kirke Merete Lei
Errindlev Sogn Højmesse 10:30 Errindlev Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Eskilstrup Sogn Friluftsgudstjeneste 14:00 Ønslev præstegård Torben Elmbæk Jørgensen
Falkerslev Sogn Gudstjeneste 09:30 Falkerslev Kirke Mette Marie Trankjær
Femø Sogn Højmesse 13:00 Femø Kirke Pia Lene Pape
Gedesby Sogn Højmesse 10:30 Gedesby Kirke Søren Winther Nielsen
Herritslev Sogn Gudstjeneste 11:00 Herritslev Kirke Stine Rugaard Sylvest
Holeby Sogn Gudstjeneste 10:30 Holeby Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Horbelev Sogn Højmesse 10:30 Horbelev Kirke Mette Marie Trankjær
Horreby Sogn Højmesse 10:30 Horreby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Hunseby Sogn Gudstjeneste 11:00 Hunseby Kirke Jeanette Strømsted Braun
Idestrup Sogn Gudstjeneste 10:00 Idestrup Kirke Benedikte Knudsen
Kappel Sogn Højmesse 11:00 Kappel Kirke Janne Christine Funch Svensson
Kettinge Sogn Højmesse 10:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Landet Sogn Gudstjeneste 10:30 Landet Kirke Kasper Michael Høyer
Lillebrænde Sogn Højmesse 10:30 Lillebrænde Kirke Nina Morthorst
Maribo Domsogn Højmesse m/dåb 10:00 Maribo Domkirke Birgitte Flensburg
Nordlunde Sogn Højmesse 10:30 Nordlunde Kirke Merete Lei
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Lindeskovkirken Bjørn Krohn
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Klosterkirken John Andersen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 19:00 Nordre Kirke Jannie Edelberg Nielsen
Nysted Sogn Højmesse 10:30 Nysted Kirke Ida Støckel Rolle
Nørre Alslev Sogn Gudstjeneste 10:00 Nørre Alslev Kirke Lars Oliver Stuhr
Nørre Vedby Sogn Morgengudstjeneste 09:00 Nørre Vedby Kirke Eva Birgitta Heyn
Nørre Ørslev Sogn Gudstjeneste 17:00 Nørre Ørslev Kirke Tom Friis
Rødby Sogn Gudstjeneste 10:00 Rødby Kirke Elin Birgitte Olsen Rasmussen
Rødbyhavn Sogn Gudstjeneste 09:00 Rødbyhavn Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Sakskøbing Sogn Højmesse 10:30 Sakskøbing Kirke Lisbeth Lumby
Sankt Nikolai Sogn Højmesse 10:30 Sankt Nikolai Kirke Martin Egerup
Stokkemarke Sogn Højmesse 10:00 Stokkemarke Kirke Peder Riis Kistrup
Stormarks Sogn Højmesse 10:00 Stormarkskirken Christian Hyttel
Stubbekøbing Sogn Gudstjeneste 16:00 Stubbekøbing Kirke Margrethe Tøttrup
Søllested-Skovlænge-Gurreby Sogn Højmesse 11:00 Skovlænge Kirke Laura Brøchner Mogensen
Sønder Alslev Sogn Solnedgangsgudstjeneste 19:00 Sønder Alslev Kirke Anna Sloth Jørgensen
Sønder Kirkeby Sogn Skovgudstjeneste 19:00 Sønder Kirkeby Kirke Tom Friis
Tillitse Sogn Gudstjeneste 13:00 Tillitse Kirke Janne Svensson
Tingsted Sogn Højmesse 10:00 Tingsted Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:30 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
Torslunde Sogn Gudstjeneste 08:30 Torslunde Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Tårs Sogn Gudstjeneste 10:30 Tårs Kirke Bendicht Richardt Mader
Utterslev-Herredskirke-Løjtofte Sogn Gud og Grill gudstjeneste 16:30 Herredskirke Kirke Peter Moesgaard
Vester Ulslev Sogn Gudstjeneste 09:30 Vester Ulslev Kirke Stine Rugaard Sylvest
Vigsnæs Sogn Højmesse 10:30 Vigsnæs Kirke Esbern Gaur Vernersen
Væggerløse Sogn Højmesse 10:00 Strandkirken Jannie Edelberg Nielsen
Væggerløse Sogn Højmesse 10:00 Væggerløse Kirke Anders Martin Lauritsen
Væggerløse Sogn Gottesdients 18:00 Strandkirken Tanja Stiehl
Våbensted Sogn Gudstjeneste 09:00 Våbensted Kirke EGV
Vålse Sogn Højmesse 10:30 Vålse Kirke Eva Birgitta Heyn
Ønslev Sogn Friluftsgudstjeneste 14:00 Ønslev Præstegård Torben Elmbæk Jørgensen
Østofte Sogn Gudstjeneste 10:00 Østofte Kirke Hans Maaløe
Aastrup Sogn Højmesse 10:00 Aastrup Kirke Jens Dag Lose
         
Mandag den 21. august 2017    
Nebbelunde Sogn Aftengudstjeneste 21:00 Nebbelunde Kirke Birgitte Flensburg
         
Onsdag den 23. august 2017    
Maribo Domsogn Morgensang 09:00 Maribo Domkirke Vakant
Nysted Sogn Musikandagt 16:30 Nysted Kirke Organist og præst/læser
         
Lørdag den 26. august 2017    
Toreby Sogn Gudstjeneste m/dåb 11:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Væggerløse Sogn Gudstjeneste m/dåb 11:00 Væggerløse Kirke Anders Martin Lauritsen
         


 

kirkeåret

  

 Kirkeåret 

Kirkeåret begynder med 1. søndag i advent, som er den fjerde søndag før juleaften den 24. december. I løbet af kirkeåret er der cirka 60 søndage og helligdage. På hver af disse dage holdes der gudstjenester med hver sin tekst fra Det Nye Testamente. Idéen med kirkeåret er således at fortælle hele Jesu historie fra advent til advent. Når året er gået, er historien om Jesus fortalt færdig. Samtidig afspejler kirkeårets faser også årstidernes gang. Kirkeårets centrale fester er påskefesten og julefesten. Sådan har det været lige fra oldkirkens dage.
Tekst: Kristeligt Dagblad

Ovenstående gudstjenesteliste er dannet udfra Sognenes indberetning i Sogn.dk 

 

   
© Lolland-Falsters Stift