wordle

 

Lørdag den 25. marts 2017    
Horreby Sogn Dåbsgudstjeneste 10:00 Horreby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Toreby Sogn Dåbsgudstjeneste 11:00 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
         
Søndag den 26. marts 2017 - Prædikentekst: Midfaste søndag    
Avnede Sogn Gudstjeneste 09:30 Avnede Kirke Ole Opstrup
Birket Sogn Gudstjeneste 10:00 Birket kirke Pia Lene Pape
Dannemare Sogn Spiregudstjeneste 14:00 Vestenskov kirke Janne Svensson, Henrik Gade Jensen
Engestofte Sogn Gudstjeneste 09:00 Engestofte Kirke EGV
Eskilstrup Sogn Familiegudstjeneste 14:00 Eskilstrup Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Falkerslev Sogn Højmesse 10:30 Falkerslev Kirke Mette Marie Trankjær
Fejø Sogn Gudstjeneste 10:00 Fejø Kirke Bjarne Abildtrup Madsen
Femø Sogn Højmesse 13:00 Femø Kirke Pia Lene Pape
Fuglse Sogn Gudstjeneste 16:00 Fuglse Kirke Anders Blichfeldt
Gloslunde Sogn Spiregudstjeneste 14:00 Vestenskov kirke Janne Svensson, Henrik Gade Jensen
Græshave Sogn Spiregudstjeneste 14:00 Vestenskov kirke Janne Svensson, Henrik Gade Jensen
Gurreby Sogn Højmesse 11:00 Gurreby Kirke Ole Opstrup
Hillested Sogn Højmesse 10:00 Hillested Kirke Jesper Bacher
Holeby Sogn Gudstjeneste 10:30 Holeby Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Horbelev Sogn Gudstjeneste 09:30 Horbelev Kirke Mette Marie Trankjær
Horreby Sogn Højmesse 10:30 Horreby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Horslunde Sogn Højmesse 10:30 Horslunde Kirke Merete Lei
Hunseby Sogn Gudstjeneste 10:00 Hunseby Kirke Gitte Sylvest Larsen
Idestrup Sogn Gudstjeneste 10:00 Idestrup Kirke Benedikte Knudsen
Karleby Sogn Gudstjeneste 09:00 Karleby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Kettinge Sogn Højmesse 10:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Kippinge Sogn Højmesse 10:30 Kippinge Kirke Dorte Hedegaard
Lillebrænde Sogn Gudstjeneste med dåb 11:30 Lillebrænde Kirke Nina Morthorst
Majbølle Sogn Højmesse 10:30 Majbølle Kirke Esbern Gaur Vernersen
Maribo Domsogn Højmesse med dåb 10:00 Maribo Domkirke Anne Birgitte Reiter
Nordlunde Sogn Gudstjeneste 09:00 Nordlunde Kirke Merete Lei
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Nordre Kirke John Andersen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Lindeskovkirken Bjørn Krohn
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Klosterkirken Michael Fagerlund
Nysted Sogn Højmesse 10:30 Nysted Kirke Karin Andersen
Nørre Alslev Sogn Gudstjeneste 10:00 Nørre Alslev Kirke Nina Morthorst, Lars Oliver Stuhr
Nørre Vedby Sogn Morgengudstjeneste 09:00 Nørre Vedby Kirke Dorte Hedegaard
Radsted Sogn Gudstjeneste 10:30 Radsted Kirke Anne Birgitte Villadsen
Ryde Sogn Gudstjeneste 10:30 Ryde Kirke Kasper Michael Høyer
Rødby Sogn Gudstjeneste 08:30 Rødby Kirke Jesper Bacher
Rødbyhavn Sogn Højmesse 10:00 Rødbyhavn Kirke Marianne Eilskov Hansen
Sakskøbing Sogn Højmesse 10:30 Sakskøbing Kirke Lisbeth Lumby
Sandby Sogn Højmesse 10:00 Sandby Kirke Hanne Lund
Sankt Nikolai Sogn Gudstjeneste 10:30 Sankt Nikolai Kirke Martin Egerup
Skelby Sogn Gudstjeneste 19:00 Skelby Kirke Benedikte Knudsen
Stokkemarke Sogn Gudstjeneste 10:00 Stokkemarke Kirke Peder Riis Kistrup
Stormarks Sogn Musikgudstjeneste 14:00 Stormarkskirken Christian Hyttel
Stubbekøbing Sogn Luther-Spil 16:00 Stubbekøbing Kirke Margrethe Tøttrup
Systofte Sogn Gudstjeneste 14:00 Systofte Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Sædinge Sogn Højmesse 10:00 Sædinge Kirke Birgitte Flensburg
Tillitse Sogn Spiregudstjeneste 14:00 Vestenskov kirke Janne Svensson, Henrik Gade Jensen
Tingsted Sogn Højmesse 10:00 Tingsted Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:30 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
Toreby Sogn Konfirmandgudstjeneste 19:00 Toreby Kirke Christina Mielcke
Tågerup Sogn Gudstjeneste 19:00 Tågerup Kirke Marianne Eilskov Hansen
Tårs Sogn Gudstjeneste 19:00 Tårs Kirke Bendicht Richardt Mader
Utterslev-Herredskirke-Løjtofte Sogn Gudstjeneste 09:00 Lille Løjtofte Kirke Lars Mynster
Utterslev-Herredskirke-Løjtofte Sogn Højmesse 10:30 Utterslev Kirke Lars Mynster
Vestenskov Sogn Spiregudstjeneste 14:00 Vestenskov Kirke Janne Svensson og Henrik Gade
Vindeby Sogn Gudstjeneste 19:00 Vindeby Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Væggerløse Sogn Højmesse 10:00 Væggerløse Kirke Anders Martin Lauritsen
Øster Ulslev Sogn Gudstjeneste 12:00 Øster Ulslev Kirke Karin Andersen
Østofte Sogn Gudstjeneste 19:00 Østofte Kirke Birgitte Flensburg, Hans Maaløe
Aastrup Sogn Gudstjeneste 10:00 Aastrup Kirke Margrethe Tøttrup
         
Tirsdag den 28. marts 2017    
Kettinge Sogn Familiegudstjeneste - Gud og mad 17:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
         
Onsdag den 29. marts 2017    
Dannemare Sogn Gudstjeneste med spisning 17:00 Gloslunde kirke Henrik Gade Jensen
Gloslunde Sogn Gudstjeneste med spisning 17:00 Gloslunde Kirke Henrik Gade Jensen
Gloslunde Sogn Gudstjeneste med spisning 17:00 Gloslunde Kirke Henrik Gade Jensen
Græshave Sogn Gudstjeneste med spisning 17:00 Gloslunde kirke Henrik Gade Jensen
Maribo Domsogn Morgensang 09:00 Maribo Domkirke Vakant
Slemminge Sogn Børnegudstjeneste-Messychurch 16:30 Slemminge Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Tillitse Sogn Gudstjeneste med spisning 17:00 GLoslunde kirke Henrik Gade Jensen
         
Torsdag den 30. marts 2017    
Horslunde Sogn Børnegudstjeneste 17:00 Horslunde Kirke Merete Lei
         
Lørdag den 1. april 2017    
Købelev Sogn Pilgrimsgudstjeneste 09:00 Købelev Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen

 

 

 

 

kirkeåret

 

 

 Kirkeåret 

Kirkeåret begynder med 1. søndag i advent, som er den fjerde søndag før juleaften den 24. december. I løbet af kirkeåret er der cirka 60 søndage og helligdage. På hver af disse dage holdes der gudstjenester med hver sin tekst fra Det Nye Testamente. Idéen med kirkeåret er således at fortælle hele Jesu historie fra advent til advent. Når året er gået, er historien om Jesus fortalt færdig. Samtidig afspejler kirkeårets faser også årstidernes gang. Kirkeårets centrale fester er påskefesten og julefesten. Sådan har det været lige fra oldkirkens dage.
Tekst: Kristeligt Dagblad

Ovenstående gudstjenesteliste er dannet udfra Sognenes indberetning i Sogn.dk 

 

   
© Lolland-Falsters Stift