Uncategorised

Prædikentekst: Anden juledag

Askø Sogn Gudstjeneste 09:30 Askø Kirke Jeanette Strømsted Braun
Avnede Sogn Højmesse 09:30 Avnede Kirke  
Brarup Sogn Højmesse 10:30 Brarup Kirke Dorte Hedegaard
Dannemare Sogn Gudstjeneste 09:30 Dannemare Kirke Henrik Gade Jensen
Engestofte Sogn Højmesse 10:30 Engestofte Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Errindlev Sogn Gudstjeneste 09:00 Errindlev Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Eskilstrup Sogn Gudstjeneste 11:00 Eskilstrup Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Gedesby Sogn Højmesse 10:30 Gedesby Kirke Søren Winther Nielsen
Herritslev Sogn Gudstjeneste 11:00 Herritslev Kirke Stine Rugaard Sylvest
Holeby Sogn Gudstjeneste 10:30 Holeby Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Horbelev Sogn Højmesse 10:30 Horbelev Kirke Mette Marie Trankjær
Hunseby Sogn Gudstjeneste 10:00 Hunseby Kirke Gitte Sylvest Larsen
Idestrup Sogn Gudstjeneste 09:00 Idestrup Kirke Anders Martin Lauritsen
Karleby Sogn Højmesse 10:30 Karleby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Kettinge Sogn Gudstjeneste 09:30 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Maribo Domsogn Højmesse 10:00 Maribo Domkirke Anne Birgitte Reiter
Nordlunde Sogn Gudstjeneste 09:00 Nordlunde Kirke Karin Andersen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Klosterkirken Michael Fagerlund
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 19:00 Lindeskovkirken Bjørn Krohn
Nysted Sogn Gudstjeneste 10:30 Nysted Kirke Ida Støckel Rolle
Nørre Alslev Sogn Højmesse 10:00 Nørre Alslev Kirke Marianne Wagner
Nørre Ørslev Sogn Højmesse 10:30 Nørre Ørslev Kirke Tom Friis
Radsted Sogn Gudstjeneste 10:30 Radsted Kirke Bendicht Mader
Ryde Sogn Gudstjeneste 10:30 Ryde Kirke Kasper Michael Høyer
Rødbyhavn Sogn Gudstjeneste 09:00 Rødbyhavn Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Sankt Nikolai Sogn Højmesse 10:30 Sankt Nikolai Kirke Martin Egerup
Stokkemarke Sogn Højmesse 10:00 Stokkemarke Kirke Peder Riis Kistrup
Stormarks Sogn Højmesse 10:00 Stormarkskirken Lars Mynster
Stubbekøbing Sogn Højmesse 11:00 Stubbekøbing Kirke Margrethe Tøttrup
Søllested-Skovlænge-Gurreby Sogn Højmesse 11:00 Skovlænge Kirke Rebekka Maria Brandt Kristensen
Tingsted Sogn Højmesse 10:00 Tingsted Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:30 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
Torslunde Sogn Højmesse 10:30 Torslunde Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Utterslev-Herredskirke-Løjtofte Sogn Højmesse 09:00 Utterslev Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Vestenskov Sogn Højmesse 11:00 Vestenskov Kirke Henrik Gade Jensen
Vigsnæs Sogn Højmesse 10:30 Vigsnæs Kirke Esbern Gaur Vernersen
Vindeby Sogn Højmesse 10:15 Vindeby Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Væggerløse Sogn Højmesse 10:00 Væggerløse Kirke Anders Martin Lauritsen
Øster Ulslev Sogn Gudstjeneste 09:30 Øster Ulslev Kirke Stine Rugaard Sylvest
Østofte Sogn Gudstjeneste 19:00 Østofte Kirke Hans Maaløe
Aastrup Sogn Gudstjeneste 10:00 Aastrup Kirke Jens Dag Lose

 

Prædikentekst: Juledag

Bandholm Sogn Gudstjeneste 16:00 Bandholm Kirke Jeanette Strømsted Braun
Birket Sogn Gudstjeneste 09:00 Birket kirke Pia Lene Pape
Døllefjelde Sogn Gudstjeneste 09:30 Døllefjelde Kirke Stine Rugaard Sylvest
Eskilstrup Sogn Gudstjeneste 10:00 Eskilstrup Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Falkerslev Sogn Gudstjeneste 09:30 Falkerslev Kirke Mette Marie Trankjær
Fejø Sogn Højmesse 11:00 Fejø Kirke Bjarne Abildtrup Madsen
Fjelde Sogn Gudstjeneste 10:30 Fjelde Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Fuglse Sogn Gudstjeneste 08:30 Fuglse Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Gedser Sogn Højmesse 10:30 Gedser Kirke Søren Winther Nielsen
Gloslunde Sogn Højmesse 11:00 Gloslunde Kirke Henrik Gade Jensen
Halsted Sogn Gudstjeneste 09:30 Halsted Kirke Ole Opstrup
Holeby Sogn Gudstjeneste 10:30 Holeby Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Horbelev Sogn Højmesse 10:30 Horbelev Kirke Mette Marie Trankjær
Horreby Sogn Højmesse 11:00 Horreby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Horslunde Sogn Højmesse 10:30 Horslunde Kirke Karin Andersen
Hunseby Sogn Gudstjeneste 10:00 Hunseby Kirke Gitte Sylvest Larsen
Idestrup Sogn Højmesse 10:30 Idestrup Kirke Laura Brøchner Mogensen
Kappel Sogn Højmesse 11:00 Kappel Kirke Janne Christine Funch Svensson
Kettinge Sogn Gudstjeneste 11:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Kippinge Sogn Højmesse 10:30 Kippinge Kirke Eva Birgitta Heyn
Købelev Sogn Gudstjeneste 10:15 Købelev Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Landet Sogn Gudstjeneste 10:30 Landet Kirke Kasper Michael Høyer
Lillebrænde Sogn Gudstjeneste 10:00 Lillebrænde Kirke Nina Morthorst
Maglebrænde Sogn Gudstjeneste 10:00 Maglebrænde Kirke Margrethe Tøttrup
Majbølle Sogn Højmesse 10:30 Majbølle Kirke Esbern Gaur Vernersen
Maribo Domsogn Højmesse 10:00 Maribo Domkirke biskop Marianne Gaarden
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Lindeskovkirken Bjørn Krohn
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Klosterkirken Kathrine Asklund Brorsen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 11:00 Nordre Kirke Lill Arendt Hemmingsen
Nysted Sogn Gudstjeneste 10:30 Nysted Kirke Ida Støckel Rolle
Nørre Alslev Sogn Højmesse 10:00 Nørre Alslev Kirke Marianne Wagner
Nørre Vedby Sogn Gudstjeneste 09:00 Gyldenbjerg Kirke Eva Birgitta Heyn
Radsted Sogn Gudstjeneste 10:30 Radsted Kirke Bendicht Mader
Rødby Sogn Gudstjeneste 11:00 Rødby Kirke Elizabeth Knox-Seith
Rødbyhavn Sogn Højmesse 10:00 Rødbyhavn Kirke Marianne Eilskov Hansen
Sandby Sogn Gudstjeneste 09:00 Sandby Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Sankt Nikolai Sogn Højmesse 10:30 Sankt Nikolai Kirke Lars Mynster
Stokkemarke Sogn Højmesse 10:00 Stokkemarke Kirke Peder Riis Kistrup
Stormarks Sogn Højmesse 10:00 Stormarkskirken Christian Hyttel
Stubbekøbing Sogn Højmesse 11:00 Stubbekøbing Kirke Margrethe Tøttrup
Systofte Sogn Højmesse 10:30 Systofte Kirke Tom Friis
Sædinge Sogn Gudstjeneste 17:00 Sædinge Kirke Birgitte Flensburg
Søllested-Skovlænge-Gurreby Sogn Højmesse 11:00 Søllested Kirke Rebekka Maria Brandt Kristensen
Sønder Alslev Sogn Gudstjeneste 10:00 Sønder Alslev Kirke Anna Sloth Jørgensen
Sønder Kirkeby Sogn Gudstjeneste 14:00 Sønder Kirkeby Kirke Tom Friis
Tingsted Sogn Højmesse 11:00 Tingsted Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:30 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
Tågerup Sogn Højmesse 10:30 Tågerup Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Tårs Sogn Gudstjeneste 14:00 Tårs Kirke Margrethe Horstmann
Vester Ulslev Sogn Gudstjeneste 11:00 Vester Ulslev Kirke Stine Rugaard Sylvest
Vesterborg Sogn Gudstjeneste 19:00 Vesterborg Kirke Kasper Michael Høyer
Væggerløse Sogn Højmesse 10:00 Væggerløse Kirke Anders Martin Lauritsen
Ønslev Sogn Højmesse 11:00 Ønslev Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Østofte Sogn Gudstjeneste 10:00 Østofte Kirke Hans Maaløe
Aastrup Sogn Gudstjeneste 10:00 Aastrup Kirke Jens Dag Lose

4. søndag i advent    

Prædikentekst: Juleaften                                                     

Arninge Sogn Gudstjeneste 16:00 Arninge Kirke Janne Svensson
Askø Sogn Gudstjeneste 14:00 Askø Kirke Jeanette Strømsted Braun
Avnede Sogn Gudstjeneste 14:30 Avnede Kirke Ole Opstrup
Bandholm Sogn Gudstjeneste 16:00 Bandholm Kirke Jeanette Strømsted Braun
Birket Sogn Gudstjeneste 16:00 Birket kirke Pia Lene Pape
Branderslev Sogn Gudstjeneste 13:00 Branderslev Kirke Martin Egerup
Brarup Sogn Gudstjeneste 13:00 Brarup Kirke Dorte Hedegaard
Bregninge Sogn Gudstjeneste 14:30 Bregninge Kirke Jim Christiansen
Bursø Sogn Gudstjeneste 15:15 Bursø Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Dannemare Sogn Gudstjeneste 15:15 Dannemare Kirke Henrik Gade Jensen
Errindlev Sogn Gudstjeneste 16:00 Errindlev Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Eskilstrup Sogn Gudstjeneste 14:00 Eskilstrup Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Eskilstrup Sogn Gudstjeneste 15:00 Eskilstrup Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Falkerslev Sogn Gudstjeneste 15:30 Falkerslev Kirke Mette Marie Trankjær
Fejø Sogn Gudstjeneste 13:30 Fejø Kirke Bjarne Abildtrup Madsen
Femø Sogn Højmesse 09:00 Femø Kirke Pia Lene Pape
Fuglse Sogn Gudstjeneste 14:30 Fuglse Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Gedesby Sogn Gudstjeneste 15:15 Gedesby Kirke Søren Winther Nielsen
Gedser Sogn Gudstjeneste 16:30 Gedser Kirke Søren Winther Nielsen
Gloslunde Sogn Gudstjeneste 14:00 Gloslunde Kirke Henrik Gade Jensen
Godsted Sogn Gudstjeneste 14:00 Godsted Kirke Stine Rugaard Sylvest
Gundslev Sogn Gudstjeneste 14:30 Gundslev Kirke Nina Morthorst
Halsted Sogn Gudstjeneste 16:00 Halsted Kirke Ole Opstrup
Herritslev Sogn Gudstjeneste 15:15 Herritslev Kirke Stine Rugaard Sylvest
Holeby Sogn Gudstjeneste 14:00 Holeby Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Holeby Sogn Gudstjeneste 16:30 Holeby Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Horbelev Sogn Gudstjeneste 14:00 Horbelev Kirke Mette Marie Trankjær
Horreby Sogn Gudstjeneste 16:00 Horreby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Horslunde Sogn Gudstjeneste 15:15 Horslunde Kirke Karin Andersen
Hunseby Sogn Gudstjeneste 12:30 Hunseby Kirke Gitte Sylvest Larsen
Hunseby Sogn Gudstjeneste 14:30 Hunseby Kirke Gitte Sylvest Larsen
Idestrup Sogn Gudstjeneste 14:30 Idestrup Kirke Laura Brøchner Mogensen
Idestrup Sogn Gudstjeneste 16:00 Idestrup Kirke Laura Brøchner Mogensen
Karleby Sogn Gudstjeneste 13:30 Karleby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Kettinge Sogn Familiegudstjeneste 13:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Kettinge Sogn Gudstjeneste 16:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Kippinge Sogn Gudstjeneste 13:00 Kippinge Kirke Eva Birgitta Heyn
Købelev Sogn Gudstjeneste 16:00 Købelev Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Landet Sogn Gudstjeneste 15:00 Landet Kirke Kasper Michael Høyer
Langø Sogn Gudstjeneste 13:00 Langø Kirke Janne Christine Funch Svensson
Lillebrænde Sogn Gudstjeneste 13:00 Lillebrænde Kirke Nina Morthorst
Maglebrænde Sogn Gudstjeneste 15:00 Maglebrænde Kirke Margrethe Tøttrup
Majbølle Sogn Gudstjeneste 16:00 Majbølle Kirke Esbern Gaur Vernersen
Maribo Domsogn Gudstjeneste 14:00 Maribo Domkirke Anne Birgitte Reiter
Maribo Domsogn Gudstjeneste 16:00 Maribo Domkirke Per Møller
Musse Sogn Gudstjeneste 16:30 Musse Kirke Stine Rugaard Sylvest
Nebbelunde Sogn Gudstjeneste 15:00 Nebbelunde Kirke Birgitte Flensburg
Nordlunde Sogn Gudstjeneste 14:00 Nordlunde Kirke Karin Andersen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Klosterkirken Jannie Edelberg Nielsen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 11:00 Klosterkirken Jannie Edelberg Nielsen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 14:00 Nordre Kirke Lill Arendt Hemmingsen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 14:00 Lindeskovkirken Bjørn Krohn
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 14:00 Klosterkirken John Andersen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 15:30 Nordre Kirke Lill Arendt Hemmingsen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 15:30 Klosterkirken John Andersen
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 16:00 Lindeskovkirken Bjørn Krohn
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 23:30 Klosterkirken Jannie Edelberg Nielsen
Nysted Sogn Gudstjeneste 15:30 Nysted Kirke Ida Støckel Rolle
Nøbbet Sogn Gudstjeneste 16:30 Nøbbet Kirke Karin Andersen
Nørre Alslev Sogn Gudstjeneste 13:00 Nørre Alslev Kirke Marianne Wagner
Nørre Alslev Sogn Gudstjeneste 14:30 Nørre Alslev Kirke Marianne Wagner
Nørre Alslev Sogn Gudstjeneste 16:00 Nørre Alslev Kirke Marianne Wagner
Nørre Vedby Sogn Gudstjeneste 11:00 Nørre Vedby Kirke Dorte Hedegaard
Nørre Vedby Sogn Gudstjeneste 16:00 Gyldenbjerg Kirke Eva Birgitta Heyn
Nørre Ørslev Sogn Gudstjeneste 16:30 Nørre Ørslev Kirke Tom Friis
Radsted Sogn Gudstjeneste 14:30 Radsted Kirke Bendicht Mader
Ryde Sogn Familiegudstjeneste 13:30 Ryde Kirke Kasper Michael Høyer
Rødby Sogn Gudstjeneste 15:30 Rødby Kirke Elizabeth Knox-Seith
Rødbyhavn Sogn Gudstjeneste 14:00 Rødbyhavn Kirke Marianne Eilskov Hansen
Sandby Sogn Gudstjeneste 10:30 Sandby Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Sankt Nikolai Sogn Familiegudstjeneste 14:30 Sankt Nikolai Kirke Lars Mynster
Sankt Nikolai Sogn Julegudstjeneste 16:00 Sankt Nikolai Kirke Martin Egerup
Skelby Sogn Gudstjeneste 14:00 Skelby Kirke Søren Winther Nielsen
Slemminge Sogn Gudstjeneste 16:00 Slemminge Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Stadager Sogn Gudstjeneste 15:00 Stadager Kirke Dorte Hedegaard
Stokkemarke Sogn Familiegudstjeneste 15:30 Stokkemarke Kirke Peder Riis Kistrup
Stormarks Sogn Familiegudstjeneste 14:00 Stormarkskirken Christian Hyttel
Stormarks Sogn Højmesse 16:00 Stormarkskirken Christian Hyttel
Stubbekøbing Sogn Gudstjeneste 16:30 Stubbekøbing Kirke Margrethe Tøttrup
Systofte Sogn Gudstjeneste 15:15 Systofte Kirke Tom Friis
Sædinge Sogn Gudstjeneste 13:30 Sædinge Kirke Birgitte Flensburg
Søllested-Skovlænge-Gurreby Sogn Gudstjeneste 11:00 Gurreby Kirke Rebekka Maria Brandt Kristensen
Søllested-Skovlænge-Gurreby Sogn Gudstjeneste 13:00 Skovlænge Kirke Rebekka Maria Brandt Kristensen
Søllested-Skovlænge-Gurreby Sogn Gudstjeneste 15:00 Søllested Kirke Rebekka Maria Brandt Kristensen
Sønder Alslev Sogn Gudstjeneste 14:45 Sønder Alslev Kirke Anna Sloth Jørgensen
Sønder Kirkeby Sogn Gudstjeneste 14:00 Sønder Kirkeby Kirke Tom Friis
Tillitse Sogn Gudstjeneste 16:30 Tillitse Kirke Henrik Gade Jensen
Tingsted Sogn Børnegudstjeneste 13:00 Tingsted Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Tingsted Sogn Gudstjeneste 14:30 Tingsted Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Tingsted Sogn Gudstjeneste 16:00 Tingsted Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Toreby Sogn Gudstjeneste 14:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Toreby Sogn Gudstjeneste 14:30 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
Toreby Sogn Gudstjeneste 15:30 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Toreby Sogn Gudstjeneste 16:00 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
Torkilstrup Sogn Gudstjeneste 16:00 Torkilstrup Kirke Nina Morthorst
Torslunde Sogn Gudstjeneste 13:00 Torslunde Kirke Marianne Eilskov Hansen
Tågerup Sogn Gudstjeneste 13:00 Tågerup Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Tårs Sogn Gudstjeneste 16:00 Tårs Kirke Bendicht Mader
Utterslev-Herredskirke-Løjtofte Sogn Højmesse 13:30 Utterslev Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Vantore Sogn Gudstjeneste 14:00 Vantore Kirke Ida Støckel Rolle
Vestenskov Sogn Gudstjeneste 14:30 Vestenskov Kirke Janne Christine Funch Svensson
Vesterborg Sogn Gudstjeneste 16:30 Vesterborg Kirke Kasper Michael Høyer
Vigsnæs Sogn Gudstjeneste 14:00 Vigsnæs Kirke Esbern Gaur Vernersen
Vindeby Sogn Gudstjeneste 14:45 Vindeby Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Væggerløse Sogn Gudstjeneste 10:00 Strandkirken Dan K. Månsson
Væggerløse Sogn Gudstjeneste 14:00 Væggerløse Kirke Anders Martin Lauritsen
Væggerløse Sogn Gudstjeneste 15:30 Væggerløse Kirke Anders Martin Lauritsen
Våbensted Sogn Gudstjeneste 13:00 Våbensted Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Vålse Sogn Gudstjeneste 14:30 Vålse Kirke Eva Birgitta Heyn
Ønslev Sogn Gudstjeneste 16:00 Ønslev Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Østofte Sogn Gudstjeneste 16:00 Østofte Kirke Hans Maaløe
Aastrup Sogn Gudstjeneste 16:00 Aastrup Kirke Jens Dag Lose

1Maribo Domkirke Kurt Malini Jensen

Julen nærmer sig med hastige skridt, og det er anledning til at sige tak for varm og hjertelig modtagelse i stiftet. Det er i sandhed en fornøjelse at være flyttet her til Sydhavsøerne.

Strandkirken
Strandkirken ved Marielyst

Strandkirken ved Marielyst er en solstrålehistorie om, hvordan frivillige kan etablere og drive en kirken i ferielandet. Her er en stor komité bestående af mange frivillige, med hver deres evner og baggrund.

Advent Colors 56a1483b5f9b58b7d0bdca93

Biskop Marianne Gaardens prædiken 1. søndag i advent i Klosterkirken, Nykøbing F.

En journalist fra P4-Sjælland ville her til morgen høre om 1. søndag i advent og gudstjenesten her i Klosterkirken i dag. Det havde jeg så et par min. til at forklare. ”For hvad betyder advent egentlig ud over adventskrans, æbleskiver og gløgg?” ville journalisten vide.

Voci Fluenti

I år varetages den traditionelle adventsmusikgudstjeneste i Sakskøbing Kirke af vokalensemblet Voci fluenti. Det er søndag d. 17. december kl. 16.

NY Strikkeklub Væggerløse4

Dåbsservietterne, også kendt som dåbskluden, tog sin sejrsgang landet over. Flere og flere kirker samlede frivillige, der har siddet og strikket på livet løs.

sandby
Sandby Kirke

En stilling som overenskomstansat sognepræst i Sandby-Branderslev- og Sankt Nikolai pastorater, Lolland Vestre Provsti, Lolland Falsters Stift er ledig til besættelse pr. 1. februar 2018 og udløber 31. januar 2019.

 

Invitation til informationsmøder i Lolland-Falsters Stift om det nye lønsystem til FLØS tirsdag den 5. december kl. 16.00-17.30 eller tirsdag den 5. december kl. 18.00 - 19.30.

Underkategorier

 

Der er en fejl i klokkeslettet til arrangement til foredraget om Luther -. ven eller fjende.

Det rigtige klokkeslet er kl. 17.00. vi undskylder fejlen.

   

Det sker  

   
© Lolland-Falsters Stift